DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Krmení‚ Pamlsky - naše rady a tipy

Výživa, krmení - Rady, tipy a dodavatelé

Metoda krmení tzv. BARF = Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově) - pokud si budete chtít zjistit více informací obecně o BARFování, jídelníčky a recepty - doporučuji web - www.barfclub.eu, nebo knížku BARF - krmení psa přirozenou stravou, Kateřina Novosádková - nebo na www.manwe.eu

Sepíšu zde spíše něco o našem krmení, tipech a odkazy
J

Štěňátka:

Granule:

Štěňátka jsou krmena masem a granulemi Annamaet - receptura Puppy, Encore a Extra.

Štěně je nutné krmit 3-4x denně, u nás dostávají 1/3 granulí, 2/3 masa s přílohou.

Postupně zvykat na krmení 2x denně a min. do roku se toho držet, poté záleží na Vás zda zachováte krmení 2x denně nebo 1x denně. Za sebe určitě doporučím krmení masem, pokud se přikloníte pouze k „čistému“ barfování to je na Vás, my krmíme obojí - Nestřídáme ! ale mícháme dohromady. 

U štěňat je velmi důležité správné vyvážení vitamínů a minerálů v těle - zejména vápník, fosfor, hořčík, zinek. Ze začátku bych opravdu doporučovala zachovat kvalitní štěněcí granule a k nim přidávat maso + ostatní. 

Maso:

Štěňátka jsou krmena různými druhy masa - hovězí, drůbež (kuřecí, kachní, krůtí…), telecím, jehněčím - mletým i kusovým, i vnitřnostmi.  Také dostávají celá kuřata, krky, křídla, hřbetní hovězí kosti apod. Štěňátkům je v období růstu potřeba přidávat vápník a fosfor ideálně v přirozené syrové formě – kuřecí krky, kuřecí křídla, celá kuřata… kloubní kosti (vepřové, telecí, hovězí…), hovězí páteře, harfy – nejen že je to na nějaký čas zabaví, ale je to vhodné i pro jejich růst.

Do nového domova si štěně při odběru odnáší
:
- maso:  1kg hovězího masa, 1kg hovězí +drůbeží, 1 kg mletá kuřecí prsa, 2ks kloubové kosti
- granule: 2,27 kg Annamaet PUPPY, 450gr Annamaet jiná receptura

- balíček vloček, balíček sušené zeleniny, pamlsky, sušené dobroty.


Granule:

Moje fenky jsou krmené výhradně granulemi Annamaet - střídáme různé receptury
- další značky které mohu doporučit : Taste of the Wild, Acana, Orijen, Annamaet, Farmina, Essential Food, Arden Grande …  granule v superprémiové kvalitě. V podstatě granule s vysokým podílem masa, těch značek bude asi více. Krmení levných granulí ze supermarketu nemá absolutně smysl jedná se pouze o směs šrotu a obilovin. Pokud Vás nějaké zaujmou nebo máte s nějakými zkušenosti, neváhejte se mi ozvat a můžeme se na složení  podívat společně.  


Maso:

 - může se zkrmovat v podstatě jakékoliv ověřené maso ideálně v syrové formě, nebo lehce povařené (5 minut).

Druhy masa : mleté i kusové - drůbeží (krůtí, kuřecí, kachní…), hovězí, vepřové, králičí, zvěřina, jehněčí, kozí, skopové, telecí, koňské, rybí - losos, pstruh, makrela, celá kuřata.

Moje doporučení :
Tady můžeme být opravdu kreativní a u štěňátka není nutné se nějakému masu vyhýbat. Moje fenky mají standardně  hovězí a drůbež (různé druhy), občas na osvěžení vepřové, jehněčí, králíka nebo zvěřinu. Ale popravdě nejvíce jim chutná hovězí a drůbež. J Důležité je nekrmit pouze libovou svalovinu - štěně potřebuje ideálně i  mleté, tedy i s kostmi, chrupavkami , vazy a  šlachami. Svalovina obsahuje mnoho bílkovin, štěně potřebuje mít ale přísun všeho nejen bílkoviny. Takže ano určitě dát libové masíčko, ale namíchat to i s chrupavkami, nebo celými mletými kuřaty i s kostmi.


__________________________________________________________________________________ 


Droby : vnitřnosti - zkrmuje se v podstatě cokoliv, né vše bude chutnat (jazyk, srdce, játra, ledvinky, žaludky, dršťky, jícen, plíce, vemeno, slezina, hrtan…)

Moje doporučení :
Ze začátku to určitě nepřehánět s vnitřnostmi - mohou projímat a osahují velké množství fosforu, železa a vitamínu. Krmit ideálně kuřecí játra, srdíčka, případně hovězí a vepřové srdce, neprané dršťky jsou výborné kdykoliv.  Né všechno co je možné dávat je vhodné - vemeno je hodně tučné a projímavé. Brala bych to spíše třeba, jako na osvěžení krmné dávky. Ale není potřeba to dávat pravidelně a všechno - moje feny z výše uvedeného dostávají pravidelně neprané dršťky -  ty jsou výborným zdrojem vitamínů, bohužel páchnou, ale jsou velmi výživné.
__________________________________________________________________________________

Kosti: skvělé jsou hovězí a vepřové kloubové kosti, kuřecí křídla, kuřecí krky, krůtí krk, vepřové nožky,vepřové křížové kosti … Všechny kosti a ryby zkrmovat pouze SYROVÉ.   

Nikdy nedávejte psovi pečené, vařené či jinak tepelně upravované kosti , varem se mění jejich struktura, žaluděk psa je není schopný strávit a hrozní poškození trávícího a zažívacího traktu.

Moje doporučení :
Ze začátku přizpůsobujte velikost a množství kostí věku štěňátka. Co určitě doporučím jsou kuřecí krky. Také třeba syrová křídla, ale ze začátku bych byla opatrná s kachními nebo krůtími krky, přece jen jsou velké, počkala bych třeba do 4 měsíců… Kloubové kosti jsou výborné na zabavení.
 - v případě, že neseženeme syrové ryby postačí - tuňák ve vlastní šťávě, sardinky v oleji apod. __________________________________________________________________________________

Vývar: vývar můžeme udělat z jakéhokoliv masa a kostí - můžeme podávat i vařené maso, ale vždy je nutné jej obrat od kostí. Perfektní je také sulc vývar z vepřových nožiček a kůží - doporučuji rozvařit 2-3 vepřové nožky, obrat (vyhodit kosti) a vzniklý „sulc“ psovi podávat - přírodní zdroj kolagenu a na zpevěnní šlach, vazů a svalů.

_____________________________________________________________________________________________

Doplňky:

- k masu bychom měli přidávat nějaké přílohy , doplňky, zeleninu, ovoce …
-
doporučím obchod, kde seženete úplně vše : MASO & KRMIVA  - www.masokrmiva.cz

Přílohy :  těstoviny, rýže, kroupy, pohanka, ovesné vločky, extrudované těstoviny TROPE
                - tyto doplňky koupíte v podstatě kdekoliv i v běžném obchodě

 - LUŠTĚNINY - podávat vždy mechanicky narušené (rozmixované, rozmačkané) a v omezeném množství  nadýmají

Zelenina, ovoce, kompletní směsi

 • Zelenina : doporučuje se cca 40% listové zeleniny (salát, špenát, zelí, rukola, kopřivy, petžel nať…), 30% ostatní zeleniny (mrkev, petržel, celer, červená řepa, paprika, rajče, okurky, brokolice …) Zeleninu můžete podávat čerstvou, mraženou, a výbornou variantou je sušená, která stačí zalít vodou a je připravena k podávání - já upřednostňuji zejména tu sušenou, né že bych nepřidávala čerstvou, když je k dispozici, ale ta sušená varianta je nejpohodlnější.  Podávat třeba 3-4x týdně, není nutné dávat každý den.

-  výborní výrobci - DROMY a LUNDERLAND:

Vločkový zeleninový mix     Bílý zeleninový mix         Zeleninový mix            Řepný mix         Dietní vločky se zeleninou
  
- Lunderland - nabízí buď hotové vločkové mixy, nebo i jednotlivou sušenou zeleninu, z které si můžete vytvořit vlastní mix. (názvy nad obrázky jsou aktivní a přenesou Vás na produkt do e-shopu).

               Mrkev                  Červená řepa         Cuketové vločky           Rajčata                       Špěnát                      Celer 
 
     
__________________________________________________________________________________

- DROMY - nabízí spíše více hotových mixů, ale i nějaké jednosložkové produkty

Obilný mix se zeleninou                     Mořský mix se zeleninou               Jáhlový mix se zeleninou          Kuskus se zeleninou

          Zeleninový mix                         Rýžový mix s zeleninou                       Vločkový mix                                Bramborový mix
  

 - Podávat můžeme např. i pečenou řepu, kysané sterilizované zelí, syrový špenát, bylinky…

- Nedoporučuje se: cibule, česnek, avokádo, hroznové víno - nejedná se přímo o jedovaté potraviny, ale méně
                                        vhodné nebo těžce stravitelné.

Moje doporučení :

Naprosto výborné je kysané zelí - klasické v sáčku. Nejen, že je bohatým zdrojem vitamínu C, ale také upravuje PH žaludku . Doporučuje se dávat do krmiva preventivně a nebo při nevolnostech - podat trochu kysaného zelí (např, s trochou rýže, kuřecího masa, vývaru) ideální na vyrovnání „bolavého bříška“. Psovi pokud se nejedná o žádné bakteriální a virové onemocnění, by se mělo udělat během hodiny lépe. Samozřejmě v případě jakýchkoliv problémů nečekat s podáváním zelí a jet rovnou k veterináři.
_______________________________________________________________________________

 • OVOCE : 30% ovoce (jablka, hrušky, jahody, rybíz, švestky, meruňky, banány, kiwi, pomeranče…), cokoliv co bude pesan baštit…  S ovocem je to obdobné jako u zeleniny - lze podávat čerstvá, mražená a sušená. Podávat třeba 2-3x týdně, není nutné dávat každý den.

-  opět doporučím - DROMY a LUNDERLAND:

       MIX Ovoce              Ovocný mix           Herbal - ovoce, bylinky         OVOZEL - mix          Müsli s ovocem a jogurtem

       
   
- JABLEČNÁ vláknina - funguje jako výborné probiotikum a vláknina

_______________________________________________________________________________

Semínka, ořechy : bohaté na nenasycené omega 3,6 mastné kyseliny, vitamíny, minerály a vlákninu - takže na kvalitní srst, kůži, pigment. Opět je lepší podávat mírně narušené nebo spařené.
- lněné, sezamové, dýňové, slunečnicové, Mák, Vlašský ořech, kokos, lískový ořech, madle ….

            Semínkovvý mix                                Konopné semínko                   Lněné semínko                 Chia semínka
      
_______________________________________________________________________________

Mléčné výrobky : tvaroh, pribináček, kefír, ideální kozí a ovčí produkty, cottage - kravské mléko obsahuje hodně laktózy, která je hůře stravitelná pro psy a psi z něj vápník téměř nevyužijí. Doporučuje se třeba Aktivia, nebo jogurty, které mají vysoký obsah probiotických látek.

- Mléčné výrobky lze podávat jako svačinku - s oříšky, müsli, ovocem… Tvaroh lze ochutit lžičkou medu.

_______________________________________________________________________________

Přírodní doplňky :

- Vejce - vejce podávat ideálně celé i se skořápkou. Rozemelte skořápky na prach a přidávejte občas do krmné dávky, stačí zakápnout trochou citrónu pro lepší stravitelnost.  Žloutek je výborný na srst. Mleté vaječné skořápky jsou výborným zdrojem vápníku -  dají se také koupi již namleté VAJEČNÉ SKOŘÁPKY.

- Pivovarské kvasnice - obsahuje vysoké množství vitamínu B. Srst, nervový systém. Obsahuje i spoustu minerálních látek a stopových prvků - zejména fosfor, draslík, železo, měď a zinek. Odpuzují klíšťata a hmyz. - koupíme na www.krmme.cz

- Mořské řasy (zelené, hnědé, Spirulina, Chlorela, Akrtický krill …) - kromě vápníku fosforu, podporuje imunitní systém,
                              kloubový aparát, silný antioxidant. Koupíme - na www.masokrmiva.cz/Rasy-morske-sladkovodni


- Hydrolizovaný Kolagen, Žraločí chrupavka - na podporu a výživu pohybového aparátu, na klouby, zpevnění šlach a
                                                                                           vazů. KOLAGEN zde, Žraločí chrupavka ZDE


- Sušený šípek, kopřivy - drcené šípky (silný zdroj vitamínu C) - koupíme na www.krmme.cz
                                                - kopřivy - na podporu imunity, vitamíny

_______________________________________________________________________________

Oleje :  jsou důležitým zdrojem esenciálních mastných kyselin, které si organismus neumí vytvořit. Významné jsou hlavně svým pozitivním vlivem na srst a kůži. Oleje doporučuji nakupovat na www.krmme.cz

- Lososový olej - dobře působí na srst, kůži, posílí imunitní systém, srdce a cévy.
                               - vhodný přidávat zejména při výměně srsti , nebo pro zlepšení kvality srsti


- Lněný olej - také má příznivý vliv na kůži a srst, dá se použít přímo i na masáž tlapek a hrubé kůže

- Olej z Ostropestřece - kromě pozitivních účinků na srst a kůži, má také Hepatoprotektivní funkci - čistí játra.
                                                Kyselina linolová redukujie nadměrné zásoby tuku a zvyšuje podíl aktivní svalové hmoty.
                                                Má silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Doporučuji preventivně pro pročištění
                                               organismu, nebo při léčbě.

_________________________________________________________________________________

Průmyslově vyráběné doplňky:

- spoustu věcí lze řešit bylinkami, přírodními doplňky, ale někdy je vhodné sáhnout i po již hotových doplňcích.

POHYBOVÝ APARÁT: 

 • DOPORUČUJI : Sirup Aptus Aptoflex sirup - doporučuje se jako prevence a kloubní výživa
                             GELOREN - Želatinové kostičky.

   
 • Alternativa - PetVet Flex sirup, ALAVIS 3…
   
 • Z těch přírodních zopakuji  - Hydrolizovaný kolagen, žraločí chrupavka, sladkovodní zelená mušle, arktický krill, kuřecí krky, vyvařený sulc z vepřových nožiček a kůží …

V období růstu štěněte bych opravdu doporučila preventivní podávání kloubních přípravků - Aptoflex, nebo jiný přípravek - podpoříme tím správný růst kloubů a zpevnění šlach a vazů.
 

IMUNITNÍ SYSTÉM:  - v případě oslabení imunity, nebo po nemoci. Jako prevence postačí přírodní doplňky

 • Sirup Plerasan - podporuje a nastartuje imunitní systém
 • Z těch přírodních zopakuji  - Spirulina - zelené řasy, Sušený šípek

   

SRST, KŮŽE, DRÁPY :  - v případě zhoršení srsti, při výměně srsti. Jako prevence postačí přírodní doplňky

 • Aptus Biorion - Doplňkové, určený k péči o srst a podpoře růstu srsti a drápů.
 • Z těch přírodních zopakuji  - oleje, semínka + ořechy, vejce, kvasnic , vitamín H a B

 

TRÁVÍCÍ SYSTÉM:  - v případě průjmů, po nemoci, po léčbě antibiotiky. Pro nastartování střevní mikroflóry

 • Aptus APTOBALANCE prášek je doplněk určený pro úpravu funkce střevní mikroflóry obsahující laktobacily
   
 • Purina VD Canine Fortiflora - probiotický doplněk pro psy všech věkových kategorií
   
 •  Aptus ATTAPECTIN - Minerální přípravek pro psy postižené dočasnými trávicími potížemi (akutní průjem)
   
 •  Z těch přírodních zopakuji  - při nevolnosti, pojídání trávy a zvracení - Kysané zelí, Jablečnou vlákninu

 

MULTIVITAMÍN:  - DOPORUČUJI nějaký multivitamin přidávat do krmné dávky

 • Aptus MULTIDOG a pro štěňátka Aptus MULTIPUPPY  - vynikající doplněk stravy ve formě tablet, nebo prášku pro doplnění doma připravovaného (vařeného) krmení pro dospělé psy i štěňata. Obsahuje vitaminy a mikroprvky. 
   
 • Dromy Balancer BARF 8in1 - je speciální doplňkové krmivo ve formě prášku s obsahem organicky vázaného vápníku, mikroprvků a vitaminů, určené k vybalancování krmné dávky psů a koček krmených syrovou stravou BARF.

__________________________________________________________________________________________

Tak to by asi bylo to základní, případně to co využívám já u svých psů. Vím, že těch informací je skutečně hodně. Prosím mějte na paměti, že né každý den musíme psovi dát všechno, používejte doplňky s mírou a selským rozumem. Já dávám opravdu občas to a občas něco jiného a dle potřeby. Když přidáváte granule, tak i z těch si pes vezme také co potřebuje. Kdyby cokoliv jsem Vám k dispozici. J
 


Pamlsky J

Jako pamlsky doporučuji jakékoliv přírodní věci ať čerstvé nebo sušené. V podstatě můžete dávat cokoliv co bude pejskovi chutnat - sušené části zvířat, nebo vnitřnosti.

Sušené pamlsky:
   - sušené hovězí a vepřové uši, dršťky, ledvinky, střívka, plíce, býkovec, játra, trachey, rypáčky … kuřecí pařátky, rybičky … je třeba odzkoušet, co jim bude chutnat
J Všechno můžete dávat i syrové.Sušené maso:
   - sušené hovězí, krůtí, drůbeží, kachní, jehněčí … v podstatě jakékoliv maso.
U nás jednoznačně vede sušené maso. Dá se koupit, nebo i usušit doma. Usušit můžete v obyčejné sušičce na ovoce ( je nutné nakrájet na tenké plátky, ideálně polozmrzlé, ty se Vám budou dobře krájet a  suší se 4-6 hodin - v půlce sušení je nutno je otočit).
Výrobci:
Salač - www.salac.cz ,Brit Care - Let´s Bite, Rinty, Perrito atd.


Samozřejmě můžete vyzkoušet i nějaké jiné mlsky, co pejskovi budou chutnat. Jen nekupujte nic extra levného nebo plného soli případně cukrů. Piškoty nejsou špatné, jako domácí mlska, ale na cvičení jsou suché a sladké. Takže na doma ok, ven bych zvolila něco lepšího, po čem nebude mít pejsek žízeň. Lepší je využívat měkké pamlsky. Někteří lidé využívají i poloměkké granule Platinum, jako pamlsky. V případě potřeby mě neváhejte kontaktovat. :)


Nevhodné pamlsky:

Nevhodné pamlsky jsou jakékoliv bůvolí kůže. Jsou přesolené a chemicky čištěné. Tohle nee J
 

Čokoláda, nebo jakékoliv jiné lidské věci.


Domácí sušené pamlsky - maso / svalovina

- sušíme ideálně libovou svalovinu, jakéhokoliv druhu (já obvykle suším kuřecí prsa nebo hovězí).
- Dají se sušit dobře i srdíčka, plíce, játra v postatě asi „cokoliv“
- je lepší když v mase není krev a nebo tuk - při sušení odkapává.
- doporučuji maso mít pomrzlé při krájení - lépe se z něj nakrájí tenké plátky cca 3-5 mm.
- na sušení masa postačí obyčejná sušička na ovoce
- sušené maso skladujeme ideálně nezavřené v misce v lednici - vydrží min. 2-3 týdny

Postup :  
 - maso nakrájíme na tenké plátky (nebo dle potřeby kostičky).
 - sušíme polovinu času z jedné strany a na druhou polovinu plátky otočíme (u starších sušiček - třeba u té mojí viz. foto musím i přeházet plata - spodní plato se suší rychleji než horní). Je potřeba to občas zkontrolovat.

Časy
(jsou přibližné - každá sušička může sušit jinak je potřeba vyzkoušet):
- drůbeží - 4-5 hodin
- hovězí maso - 6-7 hodin
- srdce, plíce, vnitřnosti - 6 hodin  


DODAVATELÉ MASA A UŽITEČNÉ ODKAZY:


Dodavatelé masa:

- DO PSÍ MISKY - www.dopsimisky.eu  (Zváží celou ČR) - vlastní výroba

- SOKOL FALCO - www.falcokrmiva.com  (Zváží celou ČR) - vlastní výroba

- VETAMIX www.vetamix.cz  (Zváží celou ČR) - vlastní výroba

- ALASKA - www.krmme.cz  (posílá po celé ČR) - vlastní výroba

- BARON - www.baron.cz  (posílá po celé ČR) - vlastní výroba

- KRMIVA NÝŘANY - www.krmivanyrany.cz (Zaváží  celou ČR) - vlastní výroba

 - RAVELL - www.ravell.cz  (Jižní Morava - zaváží zverimexy) - vlastní výroba

- KRMIVA POŠVÁŘwww.krmivaposvar.cz

- KRMÍM MASEM - www.krmimmasem.cz

- MASO PRO PSY - www.masopropsy.com  (Brno - rozvoz po Brně)

- RAK BRNO - www.rak-brno.cz (Morava - rozvoz)

BARF ME - www.barfme.cz  (Zváží celou ČR) - vlastní výroba

- B.A.R.F. Company s.r.o. - www.barf.cz (Zváží celou ČR) - vlastní výroba

- Maso & Krmiva - Ostrava - www.masokrmiva.cz

Spousta zverimexů - bere maso od větších dodavatelů. Také se zkuste poptat v řeznictví nebo na jatkách pokud máte v okolí. V dnešní době je těch dodavatelů skutečně spousta. Věřím, že najdete za pomoci internetu někoho i ve Vašem okolí.
 

MASO & KRMIVA  - www.masokrmiva.cz - veškeré doplňky

Agrobio - www.krmme.cz - oleje, šípek, kvasnice