DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Podmínky uchovnění v ČR

Co je potřeba pro uchovnění Vašeho ČSV?

Pro uchovnění vašeho jedince je třeba absolvovat tyto 3 body (více info při kliknutí na název):


Splnili jste všechny podmínky chovu a máte v bonitační kartě potvrzeno "Chovný" ?
Jak postupovat dále ...

Proveďte tzv. PŘEREGISTRACI do seznamu chovných jedinců; po úspěšném absolvování všech tří podmínek chovnosti zašlete na plemennou knihu vedenou Českým kynologickým svazem (ČKS), pod kterou ČSV spadají, následující doklady:

  • originál PP Rodokmen
  • výkonnostní  knížku (v ní jsou zapsaná případná ocenění z výstav či složené zkoušky) - nadále kopie posudků z výstav, kartičky s tituly, certifikáty ohledně zkoušek.
  • výsledky RTG DKK a DLK 
  • DNA Profil, certifikáty DM a DW
  • kopii bonitační karty
  • průvodní žádost o přeregistraci chovného jedince plemene ČSV do registru chovných jedinců

V případě, že jste absolvovali bonitaci dříve, než jste měli hotové RTG a testy - a  máte v bonitační kartě napsáno "Chovnost odložena" - je potřeba všechny dokumenty (viz.výše) zaslat prvně Předsedkyni CHK aktuálně je to p.Lucie Novoveská (adresa: Žitná 829, Liberec 460 06), ona Vám potvrdí do bonitační karty chovnost a následně dokumenty odešle na Plemenou knihu k přeregistraci.

Adresa
ČKS - Český kynologický svaz
U Pergamenky 3, 170 00 Praha 7

ČKS zašle doklady na dobírku zpět. Majitelé plemeníků obdrží Knihu krytí, majitelé chovných fen Knihu odchovů.
V PP provede ČKS záznam o provedené přeregistraci.

Tohle je poslední důležitá formalita, aby se Váš vlčák mohl podílet na rozvoji plemene a chovu :) Pokud Váš pes či fena nebudou přeregistrovaní, nelze je využívat v chovu. 


Máme uchovněno a přeregistrováno co teď ?

V případě majitele PSA :

- aktuálně Vám nezbývá než počkat na vhodnou partnerku pro Vašeho miláčka :) - jak to funguje ?
  --- buď Vám fenku "přidělí" chovatelská komise, nebo si Vás přímo vyhlédne majitel feny a zažádá o schválení Krycího listu s jménem Vašeho psa. 

- doporučuji prezentaci - FB propagace, fotky, případně účast na nějaké klubové akci (výstavě), většina chovatelů si psa vybere, po osobním setkání. 

- Vždycky chtějte vidět rodokmen feny, uznanou chovnost a schválený Krycí list. 

- Při krytí je dobré s majitelem feny podepsat "Smlouvu o krytí" - kde jsou napsána fakta o krytí dané feny daným psem, datum a domluvená částka za krytí - v případě potřeby zašlu :)

 

V případě majitele FENY :

- majitelé chovných fen si musí zaslat Žádost na ČMKU o uznání mezinárodně chráněného názvu chovatelské stanice. Je nutné vybrat si takový název CHS, který ještě nikdo nepoužívá a nebo není podobný již existující CHS. Seznam chovatelských stanic v ČR naleznete na stránkách ČMKU, také jej nesmí využívat nikdo v rámci FCI. Žádost o přiznání CHS naleznete - ZDE.

- Příp. je možné odchovat vrh na osobu, která už chovatelskou stanici registrovanou má (například chovatel, od něhož má majitel svou fenu). V takovém případě je potřeba uzavřít Smlouvu o pronájmu feny k chovu. V tomto případě je pak jako chovatel uveden vlastník chovatelské stanice, nikoliv majitel feny. Chovatel zaštítí papírově vrh, štěňátka si odchová majitel doma. 

- pokud budeme chtí fenku připustit a mít štěňátka musíme zažádat o KL - tzv. Krycí list, který nám vystaví po schválení Chovatelská komise. Budoucího otce si může chovatel navrhnou sám, nebo požádá CHK o návrhy potencionálně vhodných jedinců. 
Námi navržený plemeník musí splňovat jistá kritéria a podmínky - o tom více osobně, kdybych se měla rozepisovat bylo by to na dlouho. :)

- více by Vám mohl nápomoci tento článek - Chceme mít štěňátka - co teď